Diena be streso. Produktyvumas #1

Autorius Pexels (CC0)Mokomės ar dirbame, svarbu daryti tai efektyviai. Juk dienos produktyvumas labai priklauso nuo to, kaip pradedame rytą. Produktyviais save laikantys žmonės padeda sau susikurdami rutiną. Ką jie daro ryte? Ko galime iš jų išmokti?

1. Atsikelia SAVO laiku. Vieversiai ar pelėdos, priderina laiką kada keltis ir, kas dar svarbiau, kada atsigulti. Nors tyrimai rodo, kad anksčiau besikeliantys yra laimingesni ir sveikesni, tačiau ir pelėdos gali būti produktyvios rytais. Svarbu nespausti savęs keltis labai anksti, ypač jei sunku užmigti prieš vidurnaktį. Kūnas geriau žino, kada būna pasiruošęs migti bei keltis. Geriau „paderinti“ savo kėlimosi laiką, keičiant gulimosi laiką ir tai paverčiant įpročiu.

Matyt atsigulimo rutinos susikūrimas vertas atskiro įrašo, trumpai 2 aspektai. Paskutines 2 val. prieš miegą geriau nesportuoti, neužsiimti aktyvia veikla ir netgi vengti ekranų. Tyrimai rodo, kad iš daugelio dabartinių ekranų sklindanti mėlyna spalva stimuliuoja smegenis. Jei mėgstate pasitikrinti telefoną prieš miegą, tai pabandykite programėlę kaip EasyEyes, kuri ekrano spalvų spektrą pastumia link geltonos. Kaip tik todėl darbe geriau tinka žydra šviesa, kurios spalvinė temperatūra 6000K ir daugiau, o namie šiltai balta arba gelsvesnė, iki 3000K.

Kiek valandų miegoti? Smegenų pusrutuliai persijungia kas 1,5 val., toks vidinis ritmas. Todėl geriau nubusti, kai verčiamės ant kito šono, t.y. po pilnos fazės, kurios pabaigoje matome sapnus, t.y. iš kart po sapno. Taigi 6 arba 7,5 arba 9 val. miego, pridėkime dar keliolika minučių, kol užmiegame.

2. Sumažina sprendimų rinktis skaičių iki minimumo. Nebūtina perlenkti, pvz. nusiperkant vienodų rūbų komplektus, tačiau pasiruošti iš vakaro rūbus ir kitus reikmenis, kad ryte nereikėtų blaškytis ir kartu nieko neužmirštume. Marškinius geriau išsilyginti vakare! Trumpas pasiruošimas iš vakaro padės per suskaičiuotas minutes būti apsirengus ir pasirengus.

3. Susikuria rytinę rutiną savo mintims koncentruoti. Pasirūpina rutina, kuri neblaško, o kaip tik padeda sukoncentruoti mintis. Joje nebus TV, radijo ar kitų naujienų kanalų, el pašto tikrinimo, juolab socialinių tinklų, o greičiausiai bus meditacija arba priminimas sau apie gyvenimo tikslus, padėka. Dar gali paskaityti įkvepiančių tekstų (knygą), pasikalbėti ar apkabinti sutuoktinį ir, be abejo, higienos dalykai. Rutina neturi būti labai ilga ar įmantri, ji turi padėti mintims sufokusuoti ties išties svarbiais dalykais.

Produktyvumo trenerio Zack Sexton ryto rutina:

  1. Vanduo (0,5 l, dažnai su citrina)
  2. Kava
  3. Meditacija
  4. Įkvėpiantys skaitiniai (dažnai saunoje)
  5. Dušas
  6. Žvigsnis į kalendorių
  7. Pirmas įrašas į dienoraštį Evernote (įskaitant įžvalgas apie išmokimus, dalykus už kuriuos yra dėkingas ir ties kuriais sutelks šią dieną)

Kevin Kruse, 15 Secrets Successful People Know About Time Management autorius, pradeda dieną 5 minučių jogos mankšta ir šiais:

  1. Mintyse sau pasikartoja asmeninės misijos teiginius
  2. Įvardina 3 dalykus, už kuriuos yra dėkingas
  3. Prisimena savo 3 sričių didžiuosius tikslus (sveikata, gerovė ir meilė)

4. Pajuda ir atsigeria. Judėjimas arba mankšta gamina dopaminą, kuris kelia nuotaiką, kūnui suteikia daugiau energijos. Dauguma dirbame sėdimus ir daug fizinės jėgos nereikalaujančius darbus. Sportuoti galime kitu metu, dažnam ryte nėra tam laiko. Tačiau parengti kūną darbingai dienai, pramankštinti, tiesiog būtina. Taip pat judant, būtina pakankamai gerti. Keleto autorių teigimu, vanduo irgi suteikia energijos, jie išgeria 0,75 ar visą litrą vandens ryte.

Esu pelėda, man rytais brangios miego minutės, todėl 50-60 apsispaudimų padeda nubusti ir šiek tiek sušilti.

5. “Suvalgo varlę“. Metafora kilusi iš Marko Tveno, jis varle vadino svarbų darbą, kurį ilgą laiką atidėliojome. Pradėjus dieną nuo nemalonaus ir sunkaus darbo, ta diena bus verta medalio vien dėl šio atlikto darbo, o paskesni mažesni darbai eis kaip iš pypkės! Pradėti nuo varlės yra geriausiais būdas prieš prokastinaciją (atidėliojimą).

Turint šeimą, mažamečių vaikų, kuriuos reikia nuvežti į mokyklą ar darželį, į rutiną privalėsime įtraukti ir vaikus. Visgi kad ir kiek būtume įsipareigoję ar užsisukę, prisiminkime kelias ar keliolika minučių laiko rytais skirti sau. Kokybiško laiko sau!

Ar turite savo ryto rutiną? Pasidalinkite komentaruose!

Komentarai

komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *