Greitas ar lėtas koučingas

fast-and-slowGyvenimo tempas keičia įpročius ir pvz. populiarūs įvairiausi užkandžiai bei greitas maistas gali atrodyti nebe tokia blogybė. Ar tikrai? Valgome ir geriame eidami, vairuodami, skaitydami, žiūrėdami TV ir pan. Sąmonę “užpilame” visokiais atraktoriais, nuolat tikriname mobilųjį, kuris beje gali veikti net duše (yra taip pateikiamų modelių). To pasekoje neturime laiko sustoti ir ne tik pavalgyti, bet ir pabūti su savimi tyloje… Koučingas kaip tik pateikia erdvę trumpam stabtelėti.

Kartais pats koučingas laikomas tam tikra mada, laiko padiktuotu poreikiu, tarsi būtų “greitas maistas” arba greitai vartojama psichoterapijos ir psichologijos atmaina. Apie sąsajas ar jų nebuvimą rašiau neseniai.

“Pamatuokime” koučingą iš vartojimo perspektyvos: kas koučinge gali vykti greitai, o kam reikia daugiau laiko.

Iš tiesų, koučinge daug atvejų gaunamas greitas rezultatas (pokytis), nes daug žmonių ateina į koučingą jau pasirengę pokyčiui. Tad koučingas suteikia postūmį arba paskatina pokytį. Jei kalbėtume apie veiksmus, tai koučingo rezultatas būtų daryti kažko daugiau ar mažiau, nustoti ar pradėti daryti. Pvz., jei norime numesti svorio, sprendimas būtų mažiau valgyti. Arba daugiau sportuoti. Kas bandė numesti svorį, supranta, kad nuo sprendimo iki jo įgyvendinimo yra kelias, kuriuo ne visiems pasiseka savarankiškai nueiti. Taigi, “greitas” koučingas padės priimti sprendimą tuoj pat, tačiau jam įgyvendinti prireiks laiko ir pastangų. Arba susivokti, atgauti pasitikėjimą, tam tikrą įgalinimą – gali užtekti vienintelės sesijos.

Asmeniškai nelabai tikiu greitu koučingo rezultatu. Dažnai pirmas bandymas įgyvendinti sprendimą gali nublokšti ir atgal, kas lieknėjimo atveju reikštų padidėjusį alkį ir kone nesąmoningai suvalgytą neplanuotą užkandį… Nuoseklumas, užsispyrimas ir, ne mažiau svarbus, aplinkinių palaikymas padeda lengviau kontroliuoti savo alkį ir atsitiktiniams užkandžiams įgyjame atsparumą, kitaip sakant judame link siekiamo tikslo.

Tai koks tada “lėtas” koučingas? 2-3 mėn. kursas arba 5-6 sesijos kas 2 savaites padės ne tik priimti sprendimą(-us), o ir jį(juos) įgyvendinti. Kai kam koučingas tarsi stomatologas ar ginekologas – kartą ar du per metus po 1-2 sesijas padeda įgyvendinti ilgalaikius pokyčius.

Kodėl reikia laiko pokyčiui įvykti? Gyvename ir veikiame kompleksinėje aplinkoje, tam tikroje sistemoje, kurioje daugybė tarpusavio ryšių. Įvykus pokyčiui vienoje srityje, kartu keičiasi daugybė kitų sričių. Jei grįžtume prie lieknėjimo pavyzdžio, tai ne tik reikės naujų rūbų (pvz. įliemenuotų vietoje laisvų – čia apie stilių, ne dydžius!), gali pasikeisti laisvalaikis, santykiai su draugais, atsirasti naujų ir nusisukti kai kurie buvę. Ilgalaikius pokyčius lydi ir vertybiniai pasikeitimai, o tai tiesiog negali įvykti akimirksniu. “Lėtas” koučingas kaip tik padeda nueiti kelią, suteikdamas palaikymą, naujų iššūkių įveikimą.

Koučingas padeda stabtelėti, sulėtinti tempą, pabūti su savimi tam, kad atrasti geresnę egzistencijos kokybę sau pačiam.

Ką norėtumėt atrasti stabtelėję?

Pasidalinkite komentaruose

Komentarai

komentarų

One comment

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *