Kas yra pokytis

rodyklėKoučingas dažnai siejamas su pokyčiu. Kas gi yra pokytis kliento akimis? Kaip jį suvokia koučingo specialistas? Kas nulemia, įgalina pokytį?

Turėjau laimės dalyvauti grupinėje diskusijoje, kurioje gilinomės į pačius pokyčius ir tai kas lieka už kliento bei konsultanto suvokimo ribų psichoterapijoje. Tai buvo individualiosios psichologijos draugijos renginys, atstovaujantis Adlerio kryptį psichoterapijoje. Šios diskusijos forma buvo kaip grupinė supervizija (interviziją). Koks ryšys su koučingu? Iš tiesų, kiek esu susipažinęs, tai Adlerio kryptyje matau daugiau panašumų su koučingu, nei skirtumų, kai kalbame apie pamatinius principus. Požiūris į klientą yra holistinis, visuminis, klientas “įgalus”, kūrybiškas, orientacija į tikslus, ne priežastis. Ir dar mane žavi gilus požiūris į žmogaus poreikius bei motyvus, net ir neįsisąmonintus.

Kiekvienas turime savo patirtį, kaip pokyčiai vyko savyje, bei kaip juos suvokėme. Galbūt tai buvimo koučingo klientu (ar psichoterapijos) patirtis. Užsiduokime sau klausimą, kaip suvokėme, kad pokytis įvyko?

Pažvelkime iš teorijos pusės, kaip suvokiame pokytį:

 1. Pasikeičia santykis su savimi. Pvz., anksčiau vėluodavome, nustojame vėluoti, ar atvirkščiai, pradedame vėluoti. Gal pakeitėme šukuoseną, aprangą? Pasikeitė kalba, tonas, dingo mykimas ar mikčiojimas, tapo ramiau – būtent tai lėmė santykio su savimi pokytis.
 2. Verbalinio turinio pokyčiai. Pvz., kalboje vartoti žodžiai, sieti su neapykanta, pasikeičia reiškiančiais užuojautą. Ar atsiranda suvokimas savo indėliu į problemos priežastis, nustojame kaltinti kitus ir galbūt jaustis auka, prisiimame daugiau atsakomybės ir ieškome sprendimų.
 3. Suvokimo. Nuo generalizuotų link diferencijuotų, čia kaip su “dramblio” valgymu , kol problema didelė, atrodo neišsprendžiama, pradėjus gilintis, ji nebe tokia gąsdinanti. Supančius žmones pamatome labiau daugiapusiškus, įžvelgiame ir pozityvių pusių ar savybių juose.
 4. Vertinimo proceso pokyčiai. Tampame ne tokie kategoriški, vertiname lanksčiau (save bei kitus).
 5. Elgesio pokyčiai. Čia gali būti daug elgesio pokyčių, apibendrinus sumažėja orientacijos vien į tikslus, padidėja orientacijos į procesą.

Jei pažvelgti dar anksčiau, kas nulėmė, kad įvyko pokytis (kurį suvokėme vėliau)? Kitaip, kas įgalino pokytį? Šie atsakymai ypač svarbūs iš koučingo specialisto (konsultanto) pusės. Žinodami atsakymus geriau padėsime savo klientams keistis.

Šioje vietoje, diskusiją moderavusi Lina Vėželienė, iš kart nukirto didžia dalį interpretacijų teiginiu, kad pvz. atsakomybės prisiėmimas yra ne pokyčio priežastis, o pasekmė. Pokytis įvyko anksčiau, o tada prisiėmėme atsakomybę. Keletas minčių:

 1. Nesaugo kliento, leidžia būti neigiamuose jausmuose.
 2. Pasitiki klientu
 3. Turi vidinę ramybę, empatiją (ne simpatiją), atjautą.
 4. Yra tiesus, atviras, nevertina kliento.
 5. Parodo kliento svarbą, priima jį, palaiko.
 6. Geba nesusitapatinti (ne simpatizuoja), išlaiko šaltą protą.
 7. Demonstruoja drąsą, nebijo pats išeiti iš savo komforto zonos ir eiti į nežinomybę.
 8. Yra gyvas, tikras, dalinasi savo jausmais, vertybėmis. Labai noriu pabrėžti, kad svarbesnis klientas, tad pasidalijimas tarnauja kliento interesams ir neturi nutraukti dėmesį į save.
 9. Padeda klientui savo buvimu “greta”, pasitikėjimu, tam tikra prasme palydėjimu – “kad ir kas beatsitiktų, esu šalia”.
 10. Yra čia ir dabar, svarbiausias šis momentas.
 11. Neturi išankstinių nuostatų, išlaiko atstumą, neutralumą.

Apie ką visa tai? Apie santykį, įvairius jo aspektus! Carl Rogers apie santykį sakė, “kaip aš galiu sukurti tokį santykį, kurį šis žmogus gali panaudoti savo asmeniniam tobulėjimui?”

Pokytis vyksta santykyje, šis santykis sukuria saugumą, įgalina pokytį, padrąsina, kartais provokuoja ar konfrontuoja. Pokytis susijęs su išėjimu iš savo komforto zonos, santykis padrąsina, leidžia jaustis saugiu, kai yra nesaugu!

Diskusijoje turėjome gyvą patirtį, 30 min sesiją, kurioje matėme visų 4 lygių pokyčius (elgesio, emocinio/socialinio, mentalinio ir dvasinio). Sesijos tema buvo jautri, apie santykius, lietė vertybių lygmenį (meilė, išdavystė, neapykanta), dėl etikos sumetimų ją praleidau.

Papildau apie pokyčio lygius, ačiū Andriui už klausimą.  Pokyčių dalinimas į 4 lygius yra sąlyginis, dažnai jie susiję. Pažvelkime į kiekvieną atskirai, kuriuos matėme minėtoje sesijoje kaip pokyčio rezultatus.

 • Elgesio. Pasikeitusi kliento sėdėsena, pečiai plačiau atverti, nebeliko nežymaus susigūžimo, galva kiek aukščiau pakelta, veide rūpestį pakeitė lengva šypsena.
 • Emocinis-socialinis. Ką tik paminėti pokyčiai veido išraiškoje, kaip šypsena vietoje nusivylimo ir susirūpinimo, kartu atspindi ir emocijas. Viduje tapo ramiau (įvardino klientas, ramybė buvo koučingo kontrakto dalis).
 • Mentalinis lygmuo. Iš aukos pozicijos (tam tikra prasme, juk situacija atrodė beviltiška, sunkiai sprendžiama), atsirado savo atsakomybės suvokimas ir noras keisti, ieškoti sprendimų.
 • Dvasinis lygmuo. Neapykantą žmogui pakeitė atjauta, gailestis. Anksčiau nekęsto žmogaus, dabar norėjosi jį saugoti, išreiškiant rūpestį, įvertinus senyvą jo amžių ir siekiant numatyti galimas savo veiksmų pasekmes, einant į kontaktą su tuo žmogumi.

Pokytis, kas po jo? Pokyti dar reikia integruoti į gyvenimą, nes rutina stengsis sugražinti atgal, pokyčio gali nepriimti aplinkiniai. Kiniškai pokytis susideda dviejų hieroglifų, pirmasis reiškia transformaciją, pokytį, antrasis – buvimą kitokiu.

Pasidalinkite, kaip pokyčius suvokiate Jūs?

Gal kilo klausimų? Mielai atsakysiu, klauskite čia ar asmeniškai kestutis eta mikolajunas taškas com.

Komentarai

komentarų

2 comments

 1. Labas, Kęstuti,

  Kaip laiku ir vietoje tavo straipsnis, kaip tik jau keletą savaičių gilinuosi į pokyčio temą tik ne sesijoje , o mokymų metu ir vienas iš klausimų kurį keliu – kaip pamatuoti mokymų rezultatą (pokytį)? Ar gali plačiau apie tai: matėme visų 4 lygių pokyčius (elgesio, emocinio/socialinio, mentalinio ir dvasinio). Kaip juos matėte, kas tai per lygiai? Kaip jie skiriasi vienas nuo kito? Ačiū.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *