Ko moko koučingas

Siūlau pažvelgti į koučingą netradiciškai, nežiūrėti į turinį, apie ką vyksta koučingas, o paieškoti, ko išmoko koučingas lyg tarp kitko, tarsi fone.

Tradiciškai koučingas pateikiamas kaip neperduodantis žinių ir tiesiogiai nieko neišmokantis. Tuo ir skiriasi nuo mentorystės, mokymų. Tačiau ir koučinge dažnai (jei kone kaskart) klientai kelia tikslus kažko išmokti ar kažką pakeisti, patobulinti. Pokytį irgi galima būtų prilyginti mokymuisi. Įvairūs tyrimai patvirtina, kad dauguma klientų koučingą renkasi būtent dėl įvairių tobulėjimo aspektų (tas pats išmokimas) ir statistiškai atrodo rečiau dėl įvairių motyvacijos aspektų. Taip gali atrodyti todėl, kad pvz. tarp 5 pagrindinių priežasčių, 4 yra susijusios su išmokimu ir 1 su motyvacija.

Iš tiesų koučinge nėra tokio ribojimo, kad negalima perduoti žinių ar ko išmokyti. Tačiau koučingas yra efektyvus būtent dėl savo nedirektyvumo ir tiesioginis mokymo ar žinių perdavimo aspektas, nors ir leidžiamas, yra greičiau išimtis, nei taisyklė. Koučingo mokymuose dažnai išvis draudžiama pradedantiesiems perteikti kokias nors žinias ar patirtis ir neteikti jokių patarimų.

Tad ko moko koučingas nemokydamas?

Pirmiausia norisi įvardinti ir labai dažnai taip pat įvardina klientai, prisiimti atsakomybę. Koučingas įgalina ir skatina veikti, prieš tai prisiėmus atsakomybę, nesvarbu su kokiu klausimu klientas atėjo. Daugiau neatidėlioti, nelaukti kokių nors aplinkos veiksmų ar malonių, nevengti ir nebėgti, juolab nesislėpti, o imtis iniciatyvos ar tiesiog veikti.

Veikimas, arba ėmimasis veiksmo, yra kita dažnai įvardinama išmokimo pasekmė. Vietoje pasilikimo savo komforto zonoje, veiksmas reikalauja didesnio ar mažesnio išėjimo iš savo komforto zonos. Išeiti už komforto zonos, kad ir vieninteliam veiksmui, įgauti daugiau drąsos, prisiimti riziką (glaudžiai susiję su atsakomybės prisiėmimu) ir yra pokytis arba išmokimas.

Santykis. Koučinge tarp kliento ir koučingo specialisto sukuriamas santykis gali tapti modeliu, koks santykis gali būti ir su kitais žmonėmis. Koučinge sukuriamas pasitikėjimas, empatija, atvirumas ir tam tikra prasme intymumas arba artumas, ką dažniausiai klientai įvardina “draugiškumu” arba “kalbėjau, kaip su geru draugu”.

Santykyje vyksta daug visko, tačiau pagrindinis dėmesys skiriamas šiai akimirkai, t.y. būti čia ir dabar, svarbiausias šis momentas, ši akimirka… Tai išmoko BŪTI, atpažinti savo būsenas, savistabos ir, nuklydus mintimis į praeitį ar ateitį, tuoj pat sugrįžti į šią akimirką.

Dar išmoko reflektuoti, stebėti save, savo mintis, pojūčius, įvardinti, kartais interpretuoti ir daryti išvadas, apibendrinti. Koučingo specialistas tam tikra prasme atlieka veidrodžio funkciją, padeda save pamatyti iš šono.

Kitas koučingo santykio aspektas yra klausymas. Nesiimu tvirtinti koks klausymosi išmokimo mechanizmas, juk klientas būna išklausytas ir išgirstas, tačiau tai suveikia ir kitą pusę, klientas taip pat išmoksta klausyti. Nesvarbu kelias, ar įvyksta perkėlimas, ar klientas išmoksta geriau girdėti bei priimti, o kartu ir pažinti save, tad ir kitus žmones tampa lengviau išgirsti.

Pasitikėjimas? Ne kaskart įvardinamas, tačiau kaskart koučingą lydi didesnis pasitikėjimas, pirmiausia savimi. Pasitikėjimas yra patirtis, jei galima taip apibendrinti. Juk žinios mažina pasitikėjimą, pažiūrėkite, kiek ambicijų vs. pasitikėjimo turi universitetų absolventai ką tik pabaigę mokslus. Na gal išimtis būtų menai, ten daugiau praktikos – juk neišmoksi būti aktoriumi iš vadovėlių… Būtent todėl įvairūs mokymai yra mažai efektyvūs, na nebent juose beveik nėra teorijos ir tik lavinami įgūdžiai.

Įvardinau tik kelis, mano suvokimu svarbesnius aspektus, ko išmokstama koučinge, nors ir tokio tikslo nekeliame, tarsi savaime. Greičiausiai yra daug kitų, čia nepaminėtų aspektų, kaip tikslų kėlimas bei formulavimas, apibendrinimas ar svarbiausios minties formulavimas, dėmesio sutelkimas ir valdymas ir t.t.

Turite kuo papildyti? Padiskutuokime komentaruose

Komentarai

komentarų

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *